Menu

למה פליאו? מה הסיבות לאכול כמו האדם הקדמון?

למה פליאו? מה הסיבות לאכול כמו האדם הקדמון?

אז איך הגיעו מחקר האדם הקדמון והגנטיקה לתזונת הפליאו המודרנית? הרי אנחנו לא אוכלים באמת כמו האדם הקדמון – אנחנו לא גרים במערה, לא צדים ומלקטים את המזון שלנו בעצמנו ולא מבשלים על אש פתוחה. ניתן גם לומר שהאדם הקדמון לא עבד במשרד, נהג במכונית או דיבר בטלפון…

אם דמיינתם תמונה רומנטית של מדורה בסוואנה ושינה תחת כיפת השמיים, אז אתם הולכים להתאכזב.

תזונת הפליאו עוסקת במדע. ולא המדע של בסוציולוגים והארכיאולוגים, אלא מדע אמיתי שניתן לבחינה וחזרה על ניסויים (ויסלחו לי הסוציולוגים).

מדוע המדע צריך את כל הארכיאולוגים והמחקרים התצפיתיים?

לבדוק דברים בצורה מדעית זה מאוד מסובך, ארוך ויקר. במיוחד בתחומים כמו תזונה שבהם קשה מאוד לבודד משתנים או בכלל לבחור אילו משתנים כדאי לבודד כדי לבצע ניסוי.

לכן נעזרים בתחומי מדע לא מדויק אלו כדי לברור את ההיפוטזות לבחינה מדעית.

תזונת הפליאו היא תזונה מבוססת מדע, אשר נשענת חקר הגנטיקה, הארכיאולוגיה והסוציולוגיה ומגובה בחזית המחקר המדעי.

בפליאו משתדלים לאכול לפי איכות המזון, כלומר לאכול תזונה בעלת מקסימום נוטריאנטים – כלומר ויטמינים, מינרלים ושאר חומרים חיוניים. ובו בזמן להימנע ממזונות המכילים אנטי נוטריאנטים  – כלומר חומרים המעכבים או מונעים ספיגה של נוטריאנטים, או כאלו שהם אלרגנים, מעודדים דלקות או מזיקים בצורה אחרת.

אז מהם המזונות העשירים בנוטריאנטים?

מזונות מהחי הם בעלי ערך ביולוגי גבוה יותר ממזון מהצומח, איברים פנימיים הם המזון המרוכז ביותר מבחינת כמות הנוטריאנטים.

ניתן לראות למשל את ההבדל בין אומגה 3 צמחית (ALA) שיש צורך בהמרה שלו בכבד לבין אומגה 3 ממקור מהחי (EPA DHA) שניתנת לשימוש כמו שהיא.

כך גם עם ההבדל בין בטא קרוטן מהצומח שהגוף צריך להמיר לויטמין A  ובין הויטמין שמגיע ממזון מהחי. כך גם עם ויטמינים ומינרלים רבים, שאת חלקם כמעט בלתי אפשרי להשיג בלא מזון מהחי.

ומה לגבי אנטי נוטריאנטים?

הזרעים של הצמחים השונים צריכים להחזיק במשך תקופה ארוכה מרגע שהם נושרים מהצמח ועד שמגיע זמנם לנבוט בשנה שלאחר מכן.

לכן דגנים קטניות וזרעים הם בעלי קליפה המכילה חומצות שונות וחומרים נוספים שנועדו לשמור על הזרע מפני בקטריות, מזיקים ואף לאפשר מעבר במערכת העיכול של בעלי חיים בלי שייגרם נזק לזרע. לכן דגנים, זרעים וקטניות הם מזונות בעייתיים לעיכול.

ניתן להשרות, להנביט ולעבד את החומרים האלו כפי שעושים בקהילות המסורתיות, דבר שמפחית את כמות האנטי נוטריאנטים משמעותית, אבל צריך לזכור שגם אחרי כל זה הם אינם מכילים כמעט נוטריאנטים.

דגנים וקטניות מכילים בעיקר פחממות וכמעט ואין בהם חלבון, שומן, ויטמינים ומינרלים שלהם אנו זקוקים…

חומרים שהגוף שלנו לא מכיר

אבל מה שהתרחש במאה שנים האחרונות הוא הגרוע ביותר מבחינת התזונה. כמות הסוכרים שאדם מערבי אוכל גדולה בהרבה ממה שניתן למצוא בטבע והגוף שלנו שבנוי להתמודדות עם מחסור והגבלה תזונתית לא מצליח לעמוד בעודף העצום הזה.

ושמני הזרעים המזוככים הם משהו שגוף האדם לא פגש מעולם בטבע, לא בכמויות וגם לא בהרכב. אני מקווה שעל מרגרינה אני לא צריך להגיד כלום…

עוד דברים שנתייחס אליהם בהרחבה בפוסטים בעתיד הם הגורמים האמיתיים למחלות לב, אבל כאן רק אציין שכולסטרול הוא חומר חיוני לתפקוד אופטימלי של גופנו וכך גם שומן רווי.

זה היה על קצה המזלג של למה אנחנו צריכים לאכול את מה שאנו אוכלים בפליאו (ולא לאכול את מה שלא פליאו)

בואו תמשיכו עם המדריך הפשוט לאכילת פליאו


תגובות

תגובות

תגיות

מתחילים פתיחה

באותו עניין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *